شرکت هیوندای 

شرکت خوردرو سازی کره ای در سال 1967 میلادی با نام تجاری هیوندای موتور تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرد.

تعدا فروش بالای 4 میلیون خودرو این شرکت در سراسر جهان نام هیوندای موتور را در رتبه هشتم بزرگترین خودرو سازهای دنیا قرار داد.

آمار تولید بزرگترین کارخانه یکپارچه خودرو سازی جهان (هیوندای) در سال بیش از 1.6 میلیون اتومبیل است. امروزه این شرکت در 193 کشور جهان دارای 6 هزار نمایندگی فروش معتبر است.

شرکت هیوندای موتور هم اکنون در 6 نقطه جهان دارای مراکز تحقیق و توسعه است. این مراکز کشورهایی چون؛ کره جنوبی، آلمان ، ژاپن، هند و کالیفرنیای آمریکا است.

مرکز تحقیق و توسعه هویندای در کالیفرنیا بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه این شرکت خودرو سازی کره ای است.

شرکت خودرو سازی هیوندای تولیدات خود را در دو نوع خودروهای شهری (سبک) و خودروهای تجاری (سنگین) در طی این سال ها روانه بازار کرده که یکی از جدیدترین  خودروهای سواری هیوندای در بازار ایران مدل هیوندای آزارا 2018 است. این خودرو دارای 4 سیلندر و 16 سوپاپ با حجم موتور 2360 سی سی می‌باشد.


مشخصات فنی کامیون های هیوندای

از جدیدترین کامیون های کشنده هیوندای که حدود 3 سال است که وارد بازار ایران شده است می توان به مدل کشنده هیوندای xcient p520 اشاره کرد.

مشخصات فنی کشنده هیوندای p520 موتور پرقدرت با توان 520 اسب بخار، و با حجم 12.7 لیتر و تولید گشتاور موتور 2502 نیوتون متر است.

گیربکس کشنده هیوندای p520 مدل T0 A12S2540 – ZF است. و درارای 12 دنده جلو و 2 دنده عقب می‌باشد.

مخزن سوخت این خودرو 400 لیتر ظرفیت دارد و سیستم ترمز بکار رفته در آن ABS است.


واردکننده خودروهای هیوندای در ایران

آسان موتور و اطلس خودرو دو نام آشنا در میان وارد کننده های خودرو در ایران هستند. با بیش از 50 سال سابقه ، این  دو شرکت از بزرگترین و قدیمی ترین واردکننده های خودرو هیوندای در ایران هستند.

شرکت آسان موتور در سال 1385 با کسب مجوز واردات پنج خودرو از کارخانه هیوندای کره به ایران مدل هایی مانند آزارا، سوناتا، توسان، سانتافه و کوپه را وارد بازار کشئور کرد. و در پی آن جدیدترین خودروهای هیوندای مانند جنسیس و ix55 و i30 واراد ایران شدند.