شرکت ایران خودرو دیزل


شرکت ایران خودرو دیزل با نیم قرن تجربه در خشان در زمینه تولید و ساخت انواع خودروهای سنگین و نیمه سنگین بزرگترین تولید کننده خودروهای کار در خاورمیانه است. شرکتی که امروزه آن را با نام ایران خودرو دیزل می شناسیم در ابتدا با نام گروه صنعتی خاور کار خود را در سال 1343 و با تولید یک دستگاه کامیون شروع کرد.

پس مدتی که تقاضای خودرو در کشور گسترش یافت این شرکت سالن های مجهزی را برای ایجاد خطوط تولید ، آموزش و جذب نیروی کار متخصص و افزایشو ارتقای محصولات خود جهت ساخت و تولید انواع کامیون تحت لیسانس مرسدس بنز احداث کرد.

با گذشت نزدیک به نیم قرن از احداث ایران خودرو این شرکت خود را در مقابل شرایط جدیدی در بازار رقابتی خودروهای تجاری دید که هر روز با تغییرات بزرگی در تکنولوژی و تحولات بسیار سریع در صنعت حمل و نقل جهان مواجه می‌شد.

از طرف دیگر نیاز روز افزون به تولید خودروهایی پیشرفته و ضرورت ارتقاء سطح کیفیت محصولات تولیدی در سطح استاندارهای جهانی و ورود به بازار بین المللی خودرو مدیران ایران خودرو را بر آن داشت تا با ایجاد تغییرات اساسی در سازماندهی شرکت و متناسب سازی اهداف از پیش تعیین شده با وضعیت موجود بازار خودرو در جهان و ایران تصمیمات جدی در این راستا اتخاذ گردد.

تاسیس ایران خودرو دیزل

سال 1378 بود که مدیران شرکت ایران خودرو تصمیم گرفتند با خرید سهام عمده گروه صنعتی خاور و یکپارچه سازی خطوط تولید اتوبوس و مینی بوس، شرکت ایران خودرو دیزل را تاسیس نمایند.

ایران خودرو دیزل تمام تلاش خود را بکار گرفت تا با طراحی و اجرای پروژه های بزرگی مانند ساخت و راه اندازی تاسیسات و خطوط تولید خودروهای سنگین  جایگاهش را در میان تولید کننده های صنعت خودروسازی ایران و جهان تثبیت نماید.

شرکت ایران خودرو دیزل در اقدام مثبت دیگری که در جهت گسترش توان  تولیدی خود صورت داد گسترش شرکت های اقماری تحت پوشش خود بود که این امر شرایط را برای پیشبرد اهداف توسعه ایران خودرو دیزل بهتر و مسیر را هموارتر نمود.

ایران خودرو دیزل با توسعه و گسترش فعالیته ای خود رد زمینه تولید خودرو های کار توانست به بزرگترین خطوط تولید اتوبوس در خاورمیانه تبدیل شود و سالانه با تولید بیش از 1000 دستگاه اتوبوس، کامیون، ون و مینی بوس بزرگترین خطوط تولید این محصولات را در خاورمیانه در دست داشته باشد.

از طرف دیگر توجه به مسائل زیست محیطی و نقش خودورهای گاز سوز در کاهش آلودگی هوا ایران خودرو دیزل را بر آن داشت تا با تولید انواع مینی بوس و اتوبوس گاز سوز عالوه بر ایفای نقش در این حوزه محصولاتی مطابق با استانداردهای جهانی تولید و سهم خودرو را از بازار کشورهایی مانند ترکمنستان ، جمهوری آذربایجان، اوکراین، عربستان، عراق و بسیاری کشورهای دیگر در نقاط دور و نزدیک جهان افزایش دهد.

ایران خودرو دیزل یکی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه صادرات انواع خودرو کار و تجاری در خاورمیانه و جهان است.