شرکت مان ایران

ام آ ان یا مان ( MAN )  نام شرکت آلمانی است که در زمینه تولید صنایع خودروهای سنگین فعالیت دارد. دفتر مرکزی MAN در مونیخ آلمان است و به عنوان شرکت تابعه فولکس واگن نیز شناخته می‌شود.
شرکت مان در زمینه تولید و ساخت انواع کامیون، اتوبوس، موتورهای دیزلی، ماشین آلات توربینی و سایر خدمات صنعتی فعالیت دارد.
اکنون در سال 2019 میلادی شرکت آلمانی مان بیش از 260 سال است که به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین صنایع خودروسازی جهان فعال است و در کشورهایی مانند هند، لهستان، ترکیه و آمریکا شرکای تجاری دارد.

شروع همکاری مان MAN با تولید کننده های کامیون

از حدود سال 1967 تا 1977 میلادی بود که مان تصمیم گرفت با شرکت Savim در زمینه فروش خودروهای نیمه سنگین در آلمان و سایر کشورهای اروپایی وارد مشارکت تجاری شود.
بعد از اینکه این مشارکت پایان یافت، شرکت مان تصمیم گرفت برای ایجاد یک شراکت 14 ساله با فولکس واگن قرارداد همکاری امضا کند. طی این قرارداد 72000 دستگاه انواع کامیون و خودروهای نیمه سنگین  تولید شد.
کامیون های تولید شده طی این سالها با 4 موتور و سیستم چرخ گوناگون ساخته شد. به علاوه مدل 4*4 این سری با نام تجاری FAE 8.150 به معنای دیفرانسیل جلو روانه بازار شد.
چرخ های کامیون های سری FAE تمام توان خود را ار دیفرانسیل گرفته و بر روی هر محور 2 چرخ نصب بود.این مدل کامیون ها تحت عنوان G90 شناخته می‌شدند. در انگلستان به سری G90 نام MAN MT داده بودند.
در کشور انگلستان خودروهای مدل 6.90  و 8.90 به فروش می‌رفت که عدد اول بیانگر تناژ و عدد دوم معرف قدرت موتور بر حسب اسب بخار بود.
شرکت مان خودروهای سری جی G را جایگزین مدل های F2000 و  M2000 کرد.

سایر محصولات شرکت خودروسازی مان آلمان MAN شامل:
انواع خودروهای نظامی، اتوبوس، انواع کامیون سنگین و نیمه سنگین می‌شود.
همچنین تولیدات انواع شاسی ، انواع موتورهایی که در مصارف گوناگون نظیر تولید ژنراتورها و موتورهای دریایی  کاربرد دارند از محصولات شرکت آلمانی مان MAN هستند.

نمایندگی شرکت مان در ایران


از زمان های بسیار دور شرکت مان آلمان در ایران فعالیت داشته اما به دلیل عدم پشتیبانی قوی وراد کنندگان ایرانی پس از مدتی همکاری خود را به عنوان نمایندگی مان آلمان قطع می‌کردند.
در این میان شرکت مان ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین واردکننده های قطعات و لوازم یدکی مان دیزل آلمان تامین قطعات اصلی ماشین سنگین، لوازم کامیون، کشنده، اتوبوس هایی مانند کینگ لانگ و یانگ مان و انواع ژنراتورهای زمینی و دریایی را تحت عنوا ولوو و کامینز و بسیاری عناوین تجاری مطرح دیگر بر عهده داشته است.