شرکت رنو

رنو شرکتی فرانسوی است که در سال 1978 میلادی شروع به فعالیت کرد نام این شرکت تا سال 2002 وی.ال بود و پس از آن رنو نام گذاری شد این شرکت به تولید اتوبوس های درون شهری و کامیون های کشنده پرداخت که سبب شد در این بازه تاریخی بسیار معروف شود و پس از آن شروع به ساخت ماشین های سواری در کنار کامیون های شرکت خود و کشنده های آن شد این شرکت به طور کلی تمام هزینه های خود را از سال 2009  به سمت ساخت خودرو های سواری برد که در آن بسیار موفق بود و توانست رتبه خوبی از ایمنی را کسب کند.
 
شرکت رنو در ساخت کامیون های خود هر چند سابقه ای نه چندان طولانی دارد ولی توانسته است خودش به حدی بالا بیاورد که بتواند با شرکت هایی قدیمی مانند اسکانیا و ... رقابت کند به طوری که مشتریان خود را به دست آورد است.این شرکت در سال 2003 تغییر مالکیت داد و خصوصی سازی شد و توانست شرکت ولوو این شرکت را بخرد و به صورت کلی امتیاز این شرکت به ولوو تعلق گرفت.مقداری از سهام این شرکت باقی ماند که در سال 2012 آن را به شرکت ولوو فروخت و به صورت کلی مالکیت این شرکت به دست ولوو وا گذار شد.
 

نمایندگی های کامیون رنو:

شرکت آریا دیزل نمایندگی رسمی شرکت رنو در ایران است که به واردات کامیون های رنو در ایران میپردازد این شرکت وظفیه تامین قطعات مصرفی و... این کامیون های کشنده را برعهده دارد.لازم به ذکر است این دو شرکت یعنی آریا دیزل و شرکت رنو از سال 2009 شروع شد و توانست این شرکت محصولات رنو را وارد کشور کند و قطعات آن را هم توانست مونتاژ کند.علاوه بر این مورد کمپرسی های شرکت رنو در ایران تحت نظارت رنو مونتاژ می شود و در ایران تولید میشوند.