اسکانیا:

 
اسکانیا شرکتی سوئدی تبار است که در سال 1891 فعالیت خود را آغاز کرد.بنیان گذار این شرکت شخصی است به نام فیلیپ ورسن که این شرکت را به نام وابیس معرفی کرد.بزرگ ترین سهام دار اسکانیا گروه فولکس واگن می باشد که 70% سهام این شرکت در دست دارد.
نمایندگان این شرکت در ایران 1- شرکت ماموت می باشد.این شرکت در ایران کار ساخت و مونتاژ محصولات شرکت اسکانیا را انجام می دهند که از جمله محصولات این شرکت می توان به ساخت اتوبوس و تریلی اشاره کرد.
 (شما میتوانید در این صفحه لیست مجوز های این شرکت را ببینید که از طرف شرکت اسکانیا صادر شده است.)

پیدایش اسکانیا:

در سال 1900 یک کارخانه دوچرخه سازی توسط فردی به نام گوستاو اریکسون ساخته شد این کارخانه در منطقه مالمو با نام اسکانیا راه اندازی شد پس از رونق گرفتن و گذشت چند سال این فرد با شرکت وایپس با یک  دیگر ادغام شده و شروع به فعالیت و موفق به ساخت انواع خودرو و کامیون ها در زمان خود شدند.شرکت اسکانیا در اوایل کار خود ماشین های آتش نشانی طراحی میکرد که دارای 60 اسب بخار قدرت و 40 کیلومتر بر ساعت سرعت داشت که این ماشین از بنزین یا الکل به عنوان سوخت استفاده میکرد.
 اولین ماشین تولید شده توسط اسکانیا


 

اولین کشنده تولید شده توسط شرکت اسکانیا در سال 1911


سیر تکامل و تغییر لوگو (آرم) شرکت اسکانیا:
تا کنون لوگو های شرکت اسکانیا 5 بار تغییر شکل داده است که هر کدام از این بازه ها به دلایل خاص خود تغییر شکل یافته است برای مثال لوگو ابتدایی شرکت اسکانیا تا انتهای جنگ جهانی اول تغییری نکرده بود و پس از جنگ جهانی اول لوگو این شرکت برای اولین بار تغییر یافت.
(عکس قرار گرفته شده در انتهای این مطلب از بالا چپ به راست سیر تکامل و تغییر لوگو های این شرکت را نمایش داده است.)
 

اسکانیا در دورن فعلی:

شرکت اسکانیا یکی از موفق ترین شرکت ها در زمینه تولید اتوبوس ها و کشنده ها میباشد این شرکت در حال حاضر به تمام نقاط دنیا صادرات دارد و نمایندگان خود را در نقاط مختلف دنیا دارد که وظیفه مونتاژ و فروش محصولات این شرکت را بر عهده دارند.
به صورت کلی شرکت اسکانیا با داشتن پشتوانه قدیمی و تجربه بسیار خوبی که دارد میتوان گفت یکی از پرچم دار هایی میباشد که در عرصه کشنده ها و اتوبوس ها فعالیت دارد و هر ساله سعی در بهتر نمودن این محصولات را دارد.

شرکت ماموت نمایندگی فعال اسکانیا در ایران:  

شرکت ماموت مهم ترین و فعال ترین نمایندگی شرکت اسکانیا در ایران میباشد که کار این شرکت تولید و مونتاژ یا واردات است این شرکت همچنین پشتیبانی و تولید قطعات مصرفی شرکت اسکانیا داخل ایران را هم تامین میکند.