شرکت سایپا دیزل


سایپا دیزل شرکتی ایرانی است که جزء فعال ترین خودرو سازان در ایرن می باشد این شرکت در زمان تاسیس ایران کاوه نام داشت. شرکت سایپا دیزل در تاریخ 28 تیرماه سال 1342 تاسیس شد در همان ابتدا شرکت سایپا دیزل با شرکت ماک تراکس فعالیت خود را آغاز کرد وظیفه شرکت سایپ دیزل در ابتدا با مونتاژ کامیون های ماک و ساخت انواع تریلر آعاز نمود.

در سال های 1363 تا سال 1380 شرکت سایپا دیزل به ساخت و مونتاژ کامیون های ولوو مدل ان ال 12 و اف 12 سبب شد شرکت سایپا دیزل به خود کفایی رسید و بتواند 10.000 دستگاه از خودرو های ولوو را تولید کند.

شرکت سایپا دیزل و مهمترین بحران آن


سال1380 به بعد شرکت سایپا دیزل با بحران مهم روبه رو شد این بحران درباره خودرو هایی با استاندارد یورو کشور اروپا بود در آن دوران این شرکت مجوز تردد نکردن خودرو های کشنده تولید خود را صادر کرد و بسیار تلاش کرد تا خودرو های حمل و نقل کشور را بهبود بخشیده و تبدیل به خودرو هایی کند که دارای مجوز یورو 3  باشند پس از تلاش های فراوان این شرکت توانست خط تولید خود را مطابق با استاندارد اروپا تغییر داده و تولید خودرو های خود را با توجه به تکنولوژی اروپا تغییر بدهد.

محصولات تولیدی شرکت سایپا دیزل


سایپا دیزل به وسیله فناوری روز دنیا و همچنین کشور قاره اروپا و کامیون های جدید ولوو در سال 1381 بیشترین سهم از فروش بازار ایران که مربوط به کشنده های سنگین بود به خود اختصاص داد با استفاده از فروش و تولید کشنده های ولوو.
شرکت سایپا دیزل برای حمل و نقل های داخل و وسایل نقلیه عمومی خودرو های شرکت رنو میدلام و ولوو مدل اف ام 9 را در دستور ساخت قرار داد.

شرکای سایپا دیزل


شرکت سایپادیزل هم مثل تمام خودرو سازان دیگر داخلی شرکای خارجی دارد که کار مونتاژ کردن و پشتیبانی شرکای خود را در ایران دارد ، سایپا دیزل با شرکت های ولوو تراکس ، شرکت رنو تراکس ، شرکت دانگ فنگ ، شرکت یوتانگ ، شرکت فوتون همکاری دارد.